Projekt pięknej parterowej willi podmiejskiej pod Krakowem z drewnem na elewacji i dachem wielospadowym w układzie L to nowoczesny projekt indywidualny domu Zobacz projekt

Projektowanie z architektami z pracowni jmsSTUDIO

Nowoczesny projekt a Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu

Wielokrotnie zdarza się, że marzymy o budowie nowoczesnego funkcjonalnego budynku a niejednokrotnie zdaje się że, lokalne prawo stoi w kontrze do naszych marzeń.Takie zapisy w miejscowym planie zagospodarowania jak : „ ….architektura nawiązująca do form tradycyjnych, regionalnych(…) , dachy dwu lub czterospadowe symetryczne (…) , kąt nachylaniapołaci dachowej, wysokość budynku …” wcale nie muszą być naszą zmorą i stanowić problemu dla architekta. Twórcze podejście to klucz do sukcesu i realizacji marzenia zgodnie z naszym gustem ale także zgodnie z Prawem Budowlanym i prawem lokalnym.

 image00008

Ten sam Inwestor, ta sama działka, ten sam program funkcjonalny = trzy różne projekty

Poniżej przedstawiam trzy różne projekty domu jednorodzinnego ( rezydencjonalnego) wykonane dla tego samego Inwestora, każda z koncepcji spełnia wytyczne określone na początku współpracy tj: nowoczesna architektura, duża ilość przeszkleń, powierzchnia użytkowa ok 250 -300 m2, garaż dwu-stanowiskowy a także spełnia kryteria określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania.

Nowoczesny przeszklony dom 2 w 1

Koncepcja 1 – DOM „2 W 1”

Pierwszy projekt to dom składający niejako z dwóch bardzo podobnych budynków połączonych ze sobą szklaną kostką ( oranżeria). Obrys budynku w kształcie odwróconej litery H. Na parterze frontowej części budynku usytuowano garaż hol wejściowy, małą łazienkę, gabinet i pokój gościnny, przechodząc przez oranżerię dostajemy się do drugiej części domu otwartej na ogród w której znajduje się kuchnia z jadalna oraz salon. Na Poddaszu sypialnia rodziców z garderobą łazienką i sauną a w drugiej części domu sypialnie dzieci pokój hobby oraz łazienka. Te dwie części połączone ze sobą na poziomie poddasza szklanym mostkiem w strefie oranżerii.Oprócz samej formy budynku nowoczesny charakter uzyskujemy dzięki aluminiowej stolarce okiennej, dużych przeszkleniach stalowych elementach wykończenia, stalowej kolorystyce, budynek nieco „ ociepla” zastosowanie kamienia elewacyjnego – łupek kwarcytowy.

Nowoczesny dom wpisany w L

Koncepcja 2 – DOM WPISANY W „L” 

Dom od frontu wydaje się być prostym skromnym domem, który nie kryje w sobie żadnych niespodzianek, dopiero jak spojrzymy na budynek od innej strony możemy zostać zaskoczeni jego formą.Od strony północno- zachodniej zastosowano stolarkę okienną o nietypowym kształcie, rzut został tak uformowany że wysokie okna w całości są widoczne z części dziennej a nad salonem jest pustka.

Zaletą projektu jest duża otwarta przestrzeń, strefy jadalni, kuchni, salonu, holu wejściowego oraz pokoju hobby oddzielone są między sobą tylko formalnie i dzięki temu uzyskujemy ponad 100 m2 niemalże otwartej przestrzeni. Podobnie jak w poprzednim projekcie zastosowano dużą ilość przeszkleń, kamień elewacyjny i chłodną kolorystykę elewacji. Stosunkowo wąski budynek pozwolił na uzyskanie na wąskiej działce dużego ogrodu w części południowo-zachodniej oraz wysokiej ścianki kolankowej, dzięki czemu pomieszczenia na poddaszu są w pełni funkcjonalne.

 jedna funkcja dwie bryły

Koncepcja 3 – 1F= 2B ( jedna funkcja dwie bryły)

Koncepcja trzecia to dwa projektu w oparciu o niemalże ten sam rzut architekt zaproponował dwa budynki bardzo się od siebie różniące wizualnie.

 jedna funkcja dwie bryły 1F - 2B

Podobnie jak w poprzednich wersjach projektu od frontu znajduje się garaż strefa wejścia pokój gościnny i gabinet w dalszej części jadalnia z kuchnia a w strefie ogrodu salon i pokój hobby, poddasze podobnie jak w poprzednich projektach ma taki sam program funkcjonalny. Mimo tego samego programu i w sumie niezmiennych wytycznych Inwestora projekty bardzo się od siebie różnią.W Koncepcji trzeciej, ostatniej założono możliwość realizacji domu z płaskim dachem oraz z dachem dwuspadowym. Salon i pokój hobby są mocno przeszkolenie, ta część budynku jest wyższa od pozostałych, wysokość salonu to przeszło 4 metry, a przestrzeni dodaje przeszklony sufit. Dzięki temu będąc w salonie „zawsze jesteśmy w ogrodzie”. Na poddaszu każda z sypialni ma wyjście na taras przy czym dzieci mają swój taras a rodzice swój. Jadalnia i kuchnia znajdują się w centrum domu. Jadalnia otwarta na salon i także doświetlona światłem górnym w zależności od opcji albo świetlikiem w dachu płaskim albo ukośnym.

  projekt koncepcyjny

Projektowanie to wyzwanie

Projektowanie dla architektów naszej pracowni to wyzwanie i zawsze podchodzimy do projektu twórczo tak aby uzyskać ciekawa architekturę zgodną z naszym poczuciem estetyki ale także zgodną z oczekiwaniami Klienta. To projekt koncepcyjny stanowi największe wyzwanie powstaje dzięki „burzy mózgów” która rodzi się pomiędzy Inwestorem a architektem. Zdarza się, że już pierwsza koncepcja spełnia oczekiwania ale często jest tak, że dopiero za którymś razem osiągamy konsensus.Łatwo się nie poddajemy gdyż priorytetem jest satysfakcja klienta, projektanta a także jakość architektury w naszym kraju, która pozostawia wiele do życzenia, ale o tym pozwolę sobie napisać w następnym artykule.