Architekt Kraków - Projekt przebudowy domu na działce ze spadkiem w górach - dom tradycyjny rustykalny - dom z werandą w siedlisku.

Zespół projektowy
projekt został opracowany przez zespół jmsSTUDIO s.c. w składzie: mgr inż. arch. Jolanta Smolarska mgr inż. arch. Michał Smolarski
Dodatkowe informacje
Projekt architektoniczny indywidualny - opracowany na indywidualne zamówienie Klienta. Nie przeznaczony do dalszej odsprzedaży.
Kategorie
Domy jednorodzinne Nowoczesna architektura
PRZEBUDOWA ROZBUDOWA ADAPTACJA - PROJEKT DOMU Z WERANDĄ NA WSI W STYLU RUSTYKALNYM NA DZIAŁCE ZE SPADKIEM W ORYGINALNYM SIEDLISKU
  • Wybudowany na koniec lat 70 niewielki budynek mieszkalny na wsi pełniący także funkcje budynku gospodarczego został przekształcony przebudowany, przemieniony. Jest teraz w pełni funkcjonalnym 4 sezonowym domem będącym enklawą ciszy, spokoju i odskocznią dla właścicieli od życia w mieście. Przez lata właściciele budynku oraz terenu otaczającego projektowany przez nas dom stopniowo przekształcali otoczenie, zanim zdecydowali się na radykalny krok jakim była przebudowa budynku minęło kilka lat a dom pełnił tylko funkcje wypadową/wakacyjną.
  • Zarówno dla projektanta jak i inwestora ważne było zachowanie wiejskiego charakteru budynku. Dla właścicieli ich dom miał stanowić kwintesencje życia na wsi i spełnienie ich marzeń.
  • Z punktu widzenia architekta budynek nie był w najlepszym stanie. Konstrukcja budynku z niskiej jakości pustaka, brak było prawidłowo wykonanych izolacji, brak należycie wykonanych stropów. Wiele elementów konstrukcyjnych wymagało radykalnych zmian.
  • Budynek w swej pierwotnej wersji składał się z sieni części mieszkalnej ( kuchnia z sypialnią przechodnią ) i części gospodarczej z pomieszczenia przeznaczonego dla zwierząt gospodarstwa domowego. Brak było kanalizacji, toalety, łazienki. Właściciele musieli korzystać ze studni i wychodka na zewnątrz. Dodatkowo jedynym ogrzewaniem budynku był piec kaflowy zlokalizowany w kuchni.
  • Założeniem projektantów był stworzenie wygodnego w pełni komfortowego miejsca dla rodziny właścicieli ich gości. Na parterze w sieni została zaprojektowana łazienka z prysznicem. W podpiwniczonej części budynku został zamontowany piec CO. Ściany oraz dach zostały ocieplone. W miejscu pomieszczenia gospodarczego powstał komfortowy salon z jadalnią i niewielkim aneksem kuchennym. W centralnej części pomieszczenia zaprojektowano kominek, którego ciepło ogrzewa także poddasze. Z części salonowej jest zostały zaprojektowane komfortowe schody na poddasze. Na poddaszu architekt zaprojektował trzy wygodne pokoje w tym dwa z dużymi oknami skierowanymi na południe oraz dodatkową łazienkę.
  • Tradycyjna kolorystyka elewacji, okna z drewnianymi okiennicami, ładny podcień na froncie, drewniany taras - wszystkie te elementy sprawiają, że budynek jest przyjazny i przytulny. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej stolarki, stosunkowo dużych przeszkleń we wnętrzach tego domu jest także wystarczająco dużo naturalnego światła.
  • Nie bez znaczenia dla odbioru wizualnego budynku mają także dodatki o które zadbali inwestorzy takie jak stylizowane oświetlenie zewnętrzne, drewniane donice, kwiaty w oknach.
  • Bardzo często przed adaptacją budynku należy sobie zadać pytanie czy jest ona w ogóle możliwa i czy jest opłacalna. Czasami taniej jest zburzyć niż ratować ruinę , oczywiście nie mamy tutaj na myśli obiektów zabytkowych, historycznych. Zazwyczaj przy adaptacjach tego typu budynków mamy do czynienia z niewłaściwymi izolacjami albo z całkowitym brakiem hydroizolacji, niewłaściwie wykonanymi stropami czy fundamentami. Nierzadko się zdarza, że przekroje elementów drewnianych więźby nie spełniają dzisiejszych wymagań i norm.
  • Adaptacje istniejących budynków stawiają przed projektantem wiele wyzwań a także wiążą się ze znacznymi kosztami dla inwestorów. Bardzo często najpierw musimy coś naprawić, nierzadko wyburzyć a dopiero potem budować od nowa. Nie zawsze adaptacja starego budynku jest możliwa ale jeśli już podejmujemy się tego zadania, możemy zyskać to co niematerialne - miejsce z duszą, historią i klimatem oraz zadowolenie inwestorów.