Konkurs Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej.

Zespół projektowy
Dodatkowe informacje
Kategorie
Domy jednorodzinne Nowoczesna architektura Budynki wielorodzinne Konkursy
Podjazd do budynku domu jednorodzinnego
PODJAZD DO BUDYNKU DOMU JEDNORODZINNEGO
ZAGOSPODAROWANIE TERENU - Budynek zlokalizowany jest w północnej części inwestowanego terenu. Dzięki takiemu usytuowaniu budynku uzyskujemy podział całej działki na dwie strefy: strefę wejściową, otwartą dostępną dla zwiedzających bez ograniczeń, znajdującą się po stronie północnej budynku, oraz strefę prywatną zlokalizowaną od strony południowej, na której zlokalizowany jest punkt widokowy oraz ogród. Projektowany budynek posadowiony jest na skarpie w taki sposób, że jego południowa ściana przedłożona aż do wjazdu prywatnego / technicznego stanowi mur oporowy dla nasypu utworzonego w celu zrównania poziomu górnej kondygnacji z terenem (poziom 0,00 = 470 m n.p.m.).
Dom wpisany w krajobraz
DOM WPISANY W KRAJOBRAZ
Wersje projektu zakładają możliwość rozbudowy obiektu w kierunku północnym, w rzucie na układzie l tworząc przedłużenie półotwartego tarasu z kominkiem / grillem na poziomie 0. Na poziomie -1 dzięki rozbudowie uzyskujemy dodatkowe mieszkanie (wersja ?c?) z podziałem na strefę wejściową z garderobą, aneks kuchenny z pomieszczeniem gospodarczym, strefę dzienną z łazienką i dalej sypialnię z wewnętrzną garderobą. Istnieje możliwość uzyskania w tej części przestrzeni biurowej (wersja ?d?) przedstawionej na rzutach.
Architektura regionalna w nowej odsłonie
ARCHITEKTURA REGIONALNA W NOWEJ ODSŁONIE
PODSTAWOWY UKŁAD FUNKCJONALNY - Strefa wejściowa zlokalizowana jest od strony północnej i dzieli budynek na dwie części. część wschodnią, mieszkalną (poziom -1 strefa sypialni, poziom 0 strefa dzienna) oraz zachodnią, w której zlokalizowany jest garaż na poziomie -1, oraz zadaszony półotwarty taras z zewnętrznym kominkiem i grillem na poziomie 0. Poziom -1 ? w strefie wejścia zlokalizowana jest kotłownia, mała garderoba, pralnia, WC oraz w dalszej części pokój pracy. Korytarzem przechodzimy do otwartej klatki schodowej i dalej do części sypialnej. W zachodniej części budynku na poziomie -1 znajduje się wyłącznie dwu stanowiskowy garaż. poziom 0 ? z klatki schodowej wchodzimy bezpośrednio do dużej otwartej części dziennej podzielonej wyłącznie funkcjonalnie na strefę kuchenno - jadalną i typową dzienną. część dzienna otwarta jest przeszkleniem na ogród.
Dom na spadku terenu
DOM NA SPADKU TERENU
ograniczenie strat ciepła odbywa się poprzez zastosowanie materiałów termoizolacyjnych o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła takich jak styropian, wełna mineralna (kamienna), zastosowanie przeszkleń ze szkła nisko emisyjnego, ograniczeniu ilości mostków termicznych, które zawsze występują przy balkonach zewnętrznych, oraz wykorzystaniu rekuperatora z systemem odzyskiwania ciepła z górnych partii budynku i ponownym wtłoczeniu go w niższą kondygnację. Zastosowanie rekuperatora pozwala nam na szczelne zamknięcie budynku bez obawy o prawidłowa wymianę powietrza. Dzięki takiemu systemowi unikamy rozszczelnień poszycia dachu przez kominy, i szczeliny wentylacyjne w oknach. Jedyny komin występuje przy półotwartym, zadaszonym tarasie i nie ma wpływu na termikę strefy mieszkalnej.
Widok na drzwi garażowe domu jednorodzinnego
WIDOK NA DRZWI GARAŻOWE DOMU JEDNORODZINNEGO
Budynek poprzez swoją lokalizację może być obsługiwany z dwóch stron. Wjazd do garażu i wejście /techniczne znajdują się w zachodniej części działki. Pomieszczenie na nieczystości stałe ( kosze na śmieci) ukryte w jest w murze przy zachodniej granicy działki przy wjeździe. Drugie wejście zlokalizowane jest w północnowschodniej części terenu, jest przewidziane do obsługi osób zwiedzających. przebiega wzdłuż skupiska zieleni wysokiej po wschodniej stronie działki i prowadzi dalej aż do północnowschodniego narożnika budynku do strefy wejściowej i dalej wzdłuż jego wschodniej ściany na teren ogrodu i części rekreacyjnej z punktem widokowym.
Taras zadaszony przy domu jednorodzinnym
TARAS ZADASZONY PRZY DOMU JEDNORODZINNYM
DACH - Konstrukcja dachu ze stali oparta w części mieszkalnej na ścianach szczytowych i zewnętrznych, w części rekreacyjnej (otwartej) dach wsparty na słupach drewnianych. Pokrycie dachu blachą w kolorze ciemnym szarym np. ral 9004. docieplenie dachu styropianem o grubości minimum 25 cm. Odwodnienie dachu odbywa się poprzez koryto ze spadkiem ~1,5% do rur spustowych ukrytych w ścianach zewnętrznych. woda opadowa może być gromadzona w podziemnych zbiornikach w celu ponownego jej wykorzystania.
Taras z grilem przy domu jednorodzinnym
TARAS Z GRILEM PRZY DOMU JEDNORODZINNYM
Część rekreacyjna wyposażona została dodatkowo w niewielki basen poprawiający mikroklimat. Zaproponowano kominek dwustronny - otwarty w kierunku miejsca do siedzenia oraz strefy rekreacyjnej. Całość otwarta na otaczające widoki.
Architektura wpisana w krajobraz
ARCHITEKTURA WPISANA W KRAJOBRAZ
Zaproponowano zintegrowany system pompy ciepła z wykorzystaniem energii słonecznej. Podgrzewanie wody użytkowej jak i służącej do centralnego ogrzewania za pomocą energii słonecznej. Energia pozyskiwana jest przez ogniwa fotowoltaiczne zamontowane na południowej stronie dachu nad tarasem z kominkiem. Infrastruktura techniczna związana z tą instalacją zostanie zamontowana w przestrzeni pod dachem. Ogrzewanie pomieszczeń jak i wody użytkowej odbywa się także za pomocą zainstalowanego systemu pompy ciepła, która wykorzystuje naturalne ciepło ziemi. Ponadto dzięki tej technologii ograniczamy występowanie typowych grzejników, co ma wpływ na poprawę estetyki wnętrza.
Elewacja wejściowa do budynku domu jednorodzinnego
ELEWACJA WEJŚCIOWA DO BUDYNKU DOMU JEDNORODZINNEGO
UKŁAD FUNKCJONALNY - Budynek projektowany jest w taki sposób aby dać możliwość późniejszej jego rozbudowy. posiada podstawowy układ funkcjonalny, który można wzbogacać o dodatkowe pomieszczenia.
DACH - Konstrukcja dachu ze stali oparta w części mieszkalnej na ścianach szczytowych i zewnętrznych, w części rekreacyjnej (otwartej) dach wsparty na słupach drewnianych. pokrycie dachu blachą w kolorze ciemnym szarym np. ral 9004. docieplenie dachu styropianem o grubości minimum 25 cm. Odwodnienie dachu odbywa się poprzez koryto ze spadkiem ~1,5% do rur spustowych ukrytych w ścianach zewnętrznych. woda opadowa może być gromadzona w podziemnych zbiornikach w celu ponownego jej wykorzystania.
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok