Projekt nowoczesnego mini marketu - to elegancki budynek usługowo handlowy z elewacją z szarej cegły i drewna pod Wieliczką. Zobacz projekt

II-ga nagroda w konkursie na osiedle domów jednorodzinnych w Gliwicach Ostropie.

Uprzejmie informujemy Państwa o wynikach konkursu na koncepcję zabudowy i zagospodarowania działki nr 2 położonej w Gliwicach Ostropie, w których praca naszego biura została doceniona przez jury konkursowe i uplasowała się na wysokim, drugim miejscu. Naszym celem było stworzenie nowej jakości estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Projekt konkursowy budynku jednorodzinnego na osiedlu Gliwice Ostropa

Lokalizacja konkursu stała się główną inspiracją i punktem wyjścia do rozważań projektowych. Niezwykle interesujące położenie niemalże w centrum miasta a jakże bardzo na uboczu, pozwala odkryć sielski krajobraz, skarb wśród lasu i pól w samym sercu Śląska. Pozwala być równocześnie na wsi jak i w mieście, wykorzystać atuty obu tych miejsc, z jednej strony łatwy dostęp do kultury, usług i edukacji z drugiej zaś strony kojący szum drzew i zapach ziemi, wiatru, pól i łąk.

Osiedle domów jednorodzinnych w Gliwicach

Główne pytanie postawione przez nasze biuro przed rozpoczęciem procesu projektowego dotyczyło tego jak będzie funkcjonował człowiek w przestrzeni, nie tylko w skali mikro tzn. swojego domu, ale w szerszej skali całego założenia urbanistycznego. Odpowiedzią na to było zaprojektowanie przenikających się przestrzeni prywatnych, półprywatnych i publicznych. Celowym założeniem było nie projektowanie ogrodzeń i wydzielanie poszczególnych działek czy kwartałów zabudowy. Mniej formalnymi oddzieleniami mogłyby być niskie drewniane murki, drewniane płoty kępy krzewów czy traw ozdobnych.

Zagospodarowania terenu osiedla domów pod Gliwicami

Celowym założeniem było zintensyfikowanie zabudowy na możliwie niewielkich działkach tak aby możliwe było stworzenie wspólnej przestrzeni która będzie atrakcyjna dla wszystkich mieszkańców jak tak osób odwiedzających. Zależało nam stworzeniu interesujących miejsc rekreacji, nie tylko placów zabaw ale także alejek, miejsc do rekreacji dla młodzieży i osób dorosłych. Ścieżki i drogi w lesie nigdy nie są proste podobnie rzecz się ma w niniejszym założeniu, dużo atrakcyjniej wygląda przestrzeń gdy poruszamy się po liniach krzywych, nie ma monotonii a z każdego miejsca mamy inny widok i inną kompozycje.

Koncepcja założenia parkowego osiedla

Dokładny opis projektu oraz wizualizacje poszczególnych budynków jednorodzinnych znajdą państwo pod niżej zamieszczonym adresem: Zobacz projekt K1 Projekt konkursowy budynku jednorodzinnego na osiedlu Gliwice Ostropa Zobacz projekt K2 Zobacz projekt K3 Zobacz projekt K4 Zobacz projekt zabudowy szeregowej K5