Projekt indywidualny domu nowoczesnego w lesie w Rzeszowie z pięknym podcieniem i drewnem na elewacji oraz dachem dwuspadowym. Zobacz projekt

Dopłaty do domów energooszczędnych. Budowa domu energooszczędnego

Dopłaty do domów energooszczędnych, budowa domu energooszczędnego, czy warto?

Zanim rozpoczniemy budowę własnego domu, warto zadać sobie pytanie, jaki to ma być dom i nie chodzi tu tylko o jego wygląd czy jego funkcje ale także o parametry domu pod względem zmniejszenia zużycia energii.

Należy wziąć pod uwagę fakt, iż Parlament Unii Europejskiej wydając dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązał aby nowe budynki od roku 2021 były obiektami o niemalże zerowym zużyciu energii. Presja ze strony władz aby budynki były coraz to bardziej ekologiczne jest dość duża, od 2013 roku stosowana jest polityka „marchewki” i można liczyć na dopłaty do kredytów w przypadku budowy domów energooszczędnych i pasywnych.

Dopłaty kuszą ale zanim podejmiemy decyzję o budowie domu energooszczędnego przeczytajmy bardzo uważnie szczegółowe wymagania opublikowane na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby uzyskać dopłatę do kredytu w wysokości 30 000 zł należy spełnić standard NF40 – EUco >40 kWh/(m2*rok), aby otrzymać dotację w wysokości 50 000 zł należy spełnić standard NF15 – EUco> 15 kWh/(m2*rok). Jak przełożyć te cyfry na obraz?

Wyobraźmy sobie termos a w tym termosie nasz dom, dopływ powietrza jest pod kontrolą straty ciepła są pod kontrolą a ilość izolacji termicznej nie pozwala na to aby dom się wychładzał i nagrzewał w sposób nie kontrolowany.

Od tego jakich materiałów użyjemy, jak będzie wyglądać bryła budynku, jakie urządzenia zastosujemy do ogrzewania i odzysku ciepła, jakie i ile materiałów termoizolacyjnych użyjemy przy budowie naszego domu będzie zależała wielkość dopłaty o którą możemy się starać.

Pamiętajmy o:

  1. Liczba dopłat jest ograniczona, do przeznaczenia w latach 2013 – 2018 jest 300 mln złotych, co pozwoli na dofinansowanie ok 12 000 domów

  2. Dowiedzmy się czy nasz bank ma podpisaną umowę z NFOŚiGW

  3. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę opracowaniu charakterystyki energetycznej budynku konieczne jest poddanie projektu ocenie Weryfikatora – osoby kontrolującej nasz projekt pod kątem zgodności z wytycznymi NFOŚiGW

  4. Wybrane realizacje mogą zostać poddane kontroli.

  5. Obiekt musimy zrealizować w ciągu trzech lat od podpisania kredytu.

  6. Jeśli budynek mieszkalny w części jest lokalem usługowym wartość dotacji będzie pomniejszona o procentowy udział powierzchni lokalu usługowego w stosunku do budynku mieszkalnego.

Zachęcam gorąco do zapoznania się z wymaganiami stawianymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ochrony Wodnej , im więcej wiemy tym bardziej świadome decyzje będziemy podejmować.