Projekt nowoczesnego mini marketu - to elegancki budynek usługowo handlowy z elewacją z szarej cegły i drewna pod Wieliczką. Zobacz projekt

Projekt budowalny a projekt wykonawczy.

Dla każdej inwestycji budowlanej wymagającej pozwolenia na budowę , konieczny jest projekt architektoniczno budowlany.

Pytanie kiedy taki projekt nam wystarczy:

  • prosta zabudowa gospodarcza (stodoły , garaże, większe wiaty)
  • prosta zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna w technologi tradycyjnej
  • zabudowa magazynowa, hale w technologi tradycyjnej, hale stalowe
  • budynki biurowo usługowe o prostej funkcji, budowane w technologi tradycyjnej.

Czym jest technologia tradycyjna. Oznacza ona budowę w oparciu o powszechnie znane i proste technicznie rozwiązania budowlane (zwykłe ławy fundamentowe, ściany murowane z elementów ceramicznych lub drewniane, stropy wylewane lub prefabrykowane, drewniana więźba dachowa etc) które są powszechnie znane i stosowane. Przy technologi tradycyjnej z reguły stosuje się też prostą konstrukcję bez nietypowych rozwiązań, komplikujących wykonawstwo. Projekt budowlany wykonawczy konieczny jest dla inwestycji:

  • realizowanych przy użyciu niestandardowych technologii
  • skomplikowanych technologicznie i funkcjonalnie (zakłady przemysłowe, zakłady produkcyjne, laboratoria, serwerownie,hotele, zakłady przemysłu spożywczego i chemicznego, ubojnie, placówki opieki zdrowotnej, centra handlowe, kina, teatry, baseny , hale sportowe i widowiskowe etc)
  • o skomplikowanej i nietypowej konstrukcji
  • o skomplikowanej bryle

Jednak nie zawsze wszystko jest czarne lub białe. Co w przypadku nowoczesnego domu jednorodzinnego ze skomplikowaną konstrukcją i np basenem?. Z jednej strony jest to budynek jednorodzinny więc powinien wystarczyć projekt arch. budowlany, z drugiej strony pojawia się wiele elementów wymagających projektu wykonawczego. W takiej sytuacji mamy dwie możliwości: zlecenie projektu wykonawczego, lub zlecenie projektu arch. budowlanego w poszerzonej wersji. W tym momencie pojawia się pytanie co to jest poszerzony projekt architektoniczno budowlany? Jest to taka forma projektu, która pozwala realizować obiekty o średnio skomplikowanej funkcji i rozwiązaniach techniczno konstrukcyjnych, dla których nie wystarcza już zwykły projekt arch. bud. , a które nadal nie są aż tak skomplikowane by zasadnym stało się opracowanie projektu wykonawczego. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na kosztach z którymi wiąże się zlecenie projektu wykonawczego. Co zatem zawiera i czym się różni, poszerzony projekt od zwykłego projektu architektoniczno budowlanego?Pojawiają się w nim dodatkowe rysunki i opisy dotyczące konstrukcji takie jak detale zbrojenia, detale więźby (np. połączeń elementów stalowych z drewnianymi etc), również rysunki architektoniczne ulegają uszczegółowieniu lub wzbogaceniu o rozrysowanie kluczowych detali. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku obiektów które z pozoru wymagają projektu wykonawczego, jednak często zdarza się że obiekt ma uproszczoną technologię czy funkcję a zastosowane rozwiązania projektowe maksymalnie upraszczają jego konstrukcję. Okazuje się wtedy że pełny projekt wykonawczy nie jest konieczny, a wystarczy poszerzony budowlany. Takie rozwiązanie pomaga zredukować koszty obsługi projektowej inwestycji. Ostatnim pytaniem inwestora jest zapewne: skąd mam wiedzieć jakie opracowanie jest mi potrzebne ?Architekt określi jaka forma projektu jest odpowiednia dla danego zamierzenia inwestycyjnego.Warto zastosować się do tej oceny ponieważ często zdarza się że inwestor nie słuchając projektanta zamawia projekt wykonawczy który, w praktyce dla danej inwestycji, jest zbędny i nie zostaje wykorzystany.Czasem z kolei inwestor nie zamawia projektu wykonawczego pomimo zaleceń projektanta, co w konsekwencji owocuje poważnymi problemami w trakcie realizacji obiektu.