Projekt nowoczesnego domu na trudnej działce ze spadkiem w mieście to elewacje z cegły i efektowne mury oporowe z betonu architektonicznego jako element budynku na Dolnym Śląsku Zobacz projekt

Mieszkanie w mieście lub dom na przedmieściach.

Niektórzy z nas mieszkając w dużych miastach: Krakowie czy Katowicach nigdy nie zamieniliby gwarnego życia na inne. Duże metropolie dają nam dostęp do lepiej płatnej pracy, która pozwala na samorealizację i awanse. Umożliwiają również szeroki dostęp do kultury, koncerty, festiwale, kina lub teatry – są na wyciągnięcie ręki. Coraz lepiej rozwinięta sieć komunikacji miejskiej pozwala na szybkie przemieszczanie się.

Ciekawsze stają się również projekty zabudowy miejskiej. Architekci proponują enklawy luksusu z wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi, dostępem do wszelkich usług. Oferta jest szeroka i coraz lepiej dopasowana do wymogów rynku. Czasami nawet mieszkanie o niewielkim metrażu, dobrze zaprojektowane przez specjalistę – architekta wnętrz, może zapewnić komfortowe warunki do życia. Powstające apartamenty z rozległymi tarasami i widokami na miasto: Kraków czy Katowice dają uczucie przestrzeni i swobody. Dobrze zaaranżowany balkon, pełen roślin pozwala na chwilę relaksu.

Wielu z nas woli jednak mniejsze skupiska ludzkie. Wysokie ceny życia, w tym nieruchomości, miejski gwar, tłok, brak zielonych terenów rekreacyjnych zamieniamy na własny dom pod miastem. Stopniowo poprawiająca się komunikacja podmiejska sprawia, że dojazd do miejsc pracy jest znacznie łatwiejszy, dostępny.

Mniejsze miasta takie jak Myślenice, Bochnia, Chrzanów, Krzeszowice dają nam poczucie większej kameralności, spokoju. Czasami kosztem dłuższego dojazdu do pracy wybieramy bardziej malownicze rejony takie jak okolice Nowego Sącza, Limanowej czy Alwerni, by budząc się oglądać przez okno piękno otaczającej przyrody.

Dzisiaj budowa domu na terenach podmiejskich i miejskich nie oznacza rezygnacji z dobrej, atrakcyjnej architektury. Również w tych przypadkach wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania, a innowacyjne technologie pozwalają tworzyć proekologiczne projekty. Własny dom ma wiele zalet, jednak niewłaściwie zaprojektowany może bardzo skomplikować życie. Zbyt duże gabaryty domu to ogromne koszty nie tylko ogrzewania czy klimatyzacji, ale i utrzymania go w dobrym stanie, czyli drobnych, lecz ustawicznych napraw. Dlatego architekt projektując dom, często proponuje rozwiązania takie jak kominek z płaszczem wodnym czy baterie słoneczne, które znacznie zmniejszają koszty utrzymania oraz usprawniają jego działanie.

Wybór lokalizacji naszego wymarzonego domu na zielonych terenach podmiejskich pozwala na obcowanie z przyrodą a bliska odległość do centrum i łatwość komunikacji umożliwia korzystanie z wielkomiejskich atrakcji.

Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety, najważniejsze jednak żebyśmy czuli się dobrze i komfortowo w swoim domu i otoczeniu.